Kółka do rolek

Jakie kółka wybrać i czym się kierować.

Artykuł będzie opisywał jakie kółka wybrać, na co zwracać uwagę aby wybrać dobrze i przede wszystkim rozsądnie cenowo.
(artykuł do uzupełnienia)


Osobiście lubię kółka marki OXELO z Decathlon  ( FIT 80mm 84a ) Niczym szczególnym nie wyróżniają się, czasami zdarza się kółko które zaczyna 'chrobotać’, tak skrzypieć, (powiedzmy jedno na dziesięć) ale proporcja ceny do jakości rekompensuje to. Mają odpowiednią twardość i praktycznie na cały sezon wystarczy jeden komplet. W roku 2020 przejechałem na nich 870 km (mam nadzieję, że uda mi się dobić do 1000 km)
i naprawdę zużycie jest niewielkie. Sądzę, że nie przesadzę pisząc, że jeden komplet wystarcza na 1500 km. Biorąc pod uwagę cenę jestem zwolennikiem wymiany raz w roku. W przeciwieństwie do kółek marki K2 (80mm 80a) które są znacznie droższe i obawiam się, że roku nie wytrzymają gdyż ścierają się znacznie szybciej. Co do jakości K2 trudno powiedzieć, gdybym nie wiedział jakie kółka są przykręcone to podczas jazdy nie patrząc, raczej człowiek nie jest w stanie odróżnić.

Inna sprawa to łożyska. Rozróżniamy kilka ABEC, SG, ILQ, numerowane nieparzyście 3, 5, 7 lub 9. Numery oznaczają precyzję w jakości wykonania. Łożysko ma ogromne znaczenie przy jeździe zawodowej, gdzie liczą się ułamki sekund na mecie, ale w użytkowaniu rekreacyjnym uważam, że oznaczenie 5 jest wystarczające. Standardowo ABEC 5, znacznie lepsze silikonowo żelowe to SG 5 lub ILQ 5. Oczywiście można pokusić się o numer wyżej, ale cena również idzie w górę. Jeśli chodzi o smarowanie to w łożyskach ABEC stosuję smar All In One 500 z Decathlon, wystarczy odrobina dwa razy w sezonie. W przypadku łożysk SG i ILQ nie polecam smarować. Jeśli w łożyskach SG lib ILQ zastosujemy smar All In One to łożysko zacznie głośniej chodzić (będzie słuchać charakterystyczny szum toczenia).